top of page

Zakaj bi morali izbrisati TikTok?

Kitajska mobilna aplikacija TikTok je nastala leta 2018, v pičlih dveh letih pa je nabrala že več kot 800 milijonov aktivnih uporabnikov po vsem svetu. Aplikacija je predmet preiskovanja v številnih državah, saj se pojavljajo številne obtožbe, da naj bi skoraj milijardi dnevno aktivnih uporabnikov prisluškovale kitajske oblasti, kar pa kitajsko podjetje, ki je razvilo aplikacijo, vztrajno zanika.

Divje popularna aplikacija TikTok za izmenjavo videoposnetkov je v težavah. V Indiji in Indoneziji so aplikacijo že prepovedali, ZDA in Avstralija blokado napovedujeta. Bo tudi EU prepovedala njeno uporabo?


Kaj je TikTok?


TikTok je aplikacija za izmenjavo videov (podobno kot Snapchat in Instagram), ki uporabnikom omogoča objavo posnetkov, dolgih nekje med 15 in 60 sekund. Videoposnetke je mogoče všečkati, jih iskati po hashtagih (#) in jih deliti z drugimi.


Iz kje prihaja?


TikTok se je začel kot Musical.ly, ki je postal priljubljen predvsem kot aplikacija za sinhronizacijo ustnic. Kitajsko podjetje ByteDance je app kupilo leta 2018 in jo ponovno zagnalo z dodatnimi funkcijami.


Od takrat je priljubljenost TikToka eksponentno narasla, v prvem četrtletju leta 2020 pa je postala najbolj priljubljena aplikacija po vsem svetu. Po statističnih podatkih naj bi imela že okoli 2 milijardi prenosov.


V čem je torej težava?


Matično podjetje TikTok ByteDance ima sedež na Kitajskem, zato obstaja bojazen, da bi podjetje lahko delilo uporabniške podatke s kitajsko vlado.


Pojavljajo so tudi pomisleki glede zasebnosti oziroma glede informacij, ki jih TikTok lahko zbere iz uporabniških naprav. Najbolj problematičen je predvsem dostop do lokacije uporabnika, zato so marsikatere vladne organizacije prepovedale uporabo svojim zaposlenim (US Air Force, Us Navy...), saj bi v teroiji lahko preko aplikacije izsledili nekoga do njegove vojaške baze.


Problem predstavlja tudi koda aplikacije, strokovnjaki pa svarijo, da z njeno uporabo prihaja do kršitve varnosti in zasebnosti uporabnika. TikTok je sicer že odpravil nekaj težav, vključno s tisto, ki je bila najdena januarja letos in je morebitnemu napadalcu, ki je vlomil v račun uporabnika, omogočala nepooblaščeno nalaganje in brisanje videoposnetkov.


Junija je med drugimi ameriški Apple ugotovil, da app izkorišča pomanjkljivosti operacijskega sistema iOS tako, da je lahko preverila, kaj je uporabnik shranil v odložišče (npr. kopirano fotografijo).


Dodatno je 1. junija znana skupina hekerjev Anonymous na Twitterju pozvala svoje sledilce naj čimprej odstranijo aplikacijo, TikTok pa so označili za zlonamerni program in orodje za masivno vohunjenje kitajske vlade.

Ali so pomisleki upravičeni?


Raziskave kažejo, da TikTok zbira ogromno količino uporabniških podatkov. Za samo prijavo morajo uporabniki navesti svoj e-email, telefonsko številko in povezavo do drugega računa v družabnih omrežjih. Aplikacija zahteva tudi dovoljenja za lokacijo uporabnika, posnetke zvoka in kamere, pa tudi stike za deljenje videoposnetkov. To je več podatkov, kot jih zbereta Twitter in Facebook.


Največji problem pa predstavlja sedež podjetja, ki je na Kitajskem. Dejstvo, da je TikTok v lasti kitajskega podjetja je upravičena skrb za varnost. Kitajska je veliko bolj agresivna od drugih vlad, kar se tiče izmenjave informacij in zbiranja podatkov. TikTok je sicer zanikal vse povezave s kitajsko vlado in se je distanciral od ByteDanca, maja pa je za glavnega direktorja najel nekdanjega izvršnega direktorja Disneya Kevina Mayerja, s sedežem v Kaliforniji.


Poleg večine držav po svetu, pa je pod drobnogled aplikacijo vzel tudi Evropski odbor za varstvo podatkov. Na evropski ravni se pripravlja ustanovitev posebne enote strokovnjakov, ki bo preiskovala TikTok in v kolikor bodo ugotovili, da prihaja do bistvenih kršitev pravic zasebnosti, lahko tudi v Evropi pričakujemo blokiranje njene uporabe.


525 views0 comments

Comments


bottom of page