V nadaljevanju bomo predstavili glavne ukrepe za slovenska podjetja, ki ji je sprejela vlada RS z namenom omilitve posledic krize koronavirusa.
V času epidemije smo vam že predstavili ukrep #PROTIKORONAPAKET 1. DEL, kjer so bili pomoči deležni samozaposleni z dodelitvijo temeljnega dohodka in odloga oziroma odpisa plačila prispevkov. Uvedene so bile tudi subvencije za začasno čakanje na delo, kjer je država delavcem krila 80%v bruto plače. Vlada pa je v tem 1. delu uvedla tudi dodatek za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije COVID-19, kjer so po 200€ dobili skoraj vsi delovno aktivni v času koronakrize. Poleg omenjenih ukrepov pa je bil dodeljen tudi helikopterski denar upokojencem, študentom in prejemnikom socialne pomoči.
Znotraj ukrepa #PROTIKORONAPAKET 2. DEL je vlada urejala področje likvidnosti v gospodarstvu z dajanjem poroštev za mirko, mala in srednja podjetja.
Po končani epidemiji pa je bil predstavljen še ukrep z namenom ohranitve delovnih mest, kjer je vlada določila subvencioniranje dela s skrajšanim delovnim časom, podaljšala pa je tudi ukrep subvencioniranja čakanja na delo do konca junija. Več o aktualnem ukrepu najdete tukaj. Z injekcijo 345 milijonov evrov v obliki bonov pa bodo pomagali tudi slovenskemu turizmu.
Poleg že omenjenih ukrepov pa smo za vas zbrali še nekaj drugih informacij glede pomoči financiranja vaših podjetij, ki so na voljo v Sloveniji:
ODLOG PLAČILA OBVEZNOSTI
Izvajalec: banke in skladi
Za kaj gre: Odlog plačila obveznosti iz kreditne pogodbe za obdobje 12 mesecev, v kolikor le-te še niso zapadle v plačilo do razglasitve epidemije, 13.3.2020.
Rok za vložitev vloge: do 30.11.2020, ukrep pa velja do konca novembra prihodnje leto.
Postopek: Podjetje mora na banko nasloviti vlogo za odlog plačila obveznosti iz posojilne pogodbe. V njej mora utemeljiti, da plačuje obvezne prispevke, davke in druge dajatve, da pa zaradi poslovnih razlogov, povezanih z epidemijo, ne more zagotavljati poplačila obveznosti po posojilni pogodbi z banko, saj bi to lahko povzročilo težave z likvidnostjo v takšni meri, da bi bila ogrožena solventnost družbe.
DRŽAVNA JAMSTVA ZA LIKVIDNOSTNA POSOJILA
Izvajalec: SID banka
Za kaj gre: Država jamči za posojila v vrednosti največ 10% letnih prihodkov iz leta 2019.
Rok za vložitev vloge: Od 12.3.2020 do 31.12.2020
Postopek: Podjetje mora v vlogi za odobritev posojila predložiti opis svojega poslovnega položaja zaradi posledic COVID-19, opredeliti višino in namen posojila, izjavo, da bo posojilo namenjeno financiranju obratnega kapitala, financiranje poplačila obveznosti iz kreditnih pogodb, ki so bile sklenjene v obdobju od 13.3 2020 do uveljavitve tega zakona, ter novih ali dokončanja že začetih naložb (investicij) v osnovna sredstva.
NEPOSREDNO FINANCIRANJE PODJETIJ V ČASU IZBRUHA COVID-19
Izvajalec: SID banka
Za kaj gre: Neposredna posojila za podjetja, ki se lahko namenijo za kritje stroškov opredmetenih in neopredmetenih sredstev, stroškov materiala in storitev, drobnega inventarja ter trgovskega blaga in stroškov dela.
Rok za vložitev vloge: Do porabe sredstev
Več o postopku najdete tukaj.
FINANCIRANJE NALOŽB IN OBRATNEGA KAPITALA ZA TRAJNOSTNO RAST TURIZMA
Izvajalec: SID banka
Za kaj gre: Posojila namenjena podjetjem iz področja turizma, gostinstva, potovalnih dejavnosti in organizatorjev.
Rok za vložitev vloge: Do porabe sredstev
Več o postopku najdete tukaj.
Za več informacij o ukrepih za gospodarstvo nam pišite na office@r-podpecan.si
Comments