Delodajalec vam mora vsako leto vročiti odločbo o odmeri letnega dopusta, to pa mora storiti najkasneje do konca 31. marca za tekoče leto.
Pravico do letnega dopusta ima vsak delavec s sklenitvijo delovnega razmerja, kateremu se le-ta ne more odpovedati. Lahko pa delodajalec in delavec skleneta dogovor za denarno nadomestilo za neizrabljen dopust, vendar je ta možen le ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi.
Pri določitvi letnega dopusta je potrebno upoštevati določila Zakona o delovnih razmerjih,
določila kolektivne pogodbe, v kolikor je bila le-ta podpisana ter določila pogodbe o zaposlitvi.
Minimalno število letnega dopusta je odvisno od delovnih dni v tednu, kar pomeni, da če delavec dela npr. 5 dni v tednu, je njegovo minimalno število dni dopusta 20. Če delavec dela npr. 6 dni v tednu pa je minimalno število dni njegovega dopusta 24. Pri tem pa ni pomembno ali je zaposlen za polni ali krajši delovni čas, letno mu pripadajo najmanj štirje tedni dopusta.
Po zakonu o delovnih razmerjih pa delavcem pripadajo tudi dodatni dnevi dopusta, kriteriji katerih so prikazani v spodnji tabeli:
Kriterij___________ Število dodatnih dni dopusta
Delavec, ki ima 1
otroka mlajšega od 15.let
Starejši delavec (nad 55 let), 3
invalid, delavec z najmanj
60% telesno okvaro
Delavec, ki varuje in neguje 3
otroka, ki potrebuje
posebno nego
Delavec, ki še ni dopolnil 18 let 7
Poleg ZDR-1 pa kolektivne pogodbe različno določajo kriterije za odmero dodatnih dni letnega dopusta, kot so npr. delovna doba delavca, delo ob nedeljah in praznikih, težko delo, nočno delo in drugi.
Ali delavcu pripada celoten dopust ali le sorazmerni del, je odvisno od trajanja njegove zaposlitve v tekočem letu. V kolikor je delavec zaposlen skozi celo leto, mu seveda pripada celotni dopust. V kolikor pa se mu pogodba o zaposlitvi izteče med letom oziroma mu med letom preneha delovno razmerje, pa je delavec upravičen do 1/12 letnega dopusta za vsak dopolnjen mesec dela v tekočem letu. To pomeni, da delavcu, ki je bil zaposlen pri delodajalcu od 1.1. do 17.7., pripada 6/12 dopusta, saj je delal 6 dopolnjenih mesecev.
IZRABA LETNEGA DOPUSTA
Način izrabe letnega dopusta določa delodajalec, vendar mora ob tem upoštevati potrebe delovnega procesa kot tudi potrebe delavca.
Letni dopust se izrablja v delovnih dneh, vsaj 2 tedna dopusta pa mora delavec izrabiti v kosu. Starši šoloobveznih otrok imajo po ZDR-1 pravico izrabiti najmanj 1 teden letnega dopusta v času šolskih počitnic. Prav tako pa ima delavec v skladu z ZDR-1, pravico izrabiti en dan letnega dopusta na dan, ki si ga sam določi, vendar mora ob tem obvestiti delavca vsaj 3 dni pred izrabo.
Delavec mora v tekočem letu izrabiti najmanj 2 tedna dopusta, preostali del pa lahko koristi prihodnje leto, vendar najkasneje do 30. junija. V kolikor je preostanek dopusta neizkoriščen zaradi bolezni, poškodbe, porodniškega dopusta do 30. junija, pa ga lahko koristi do 31. decembra.
Comments