So vam v službenem vozilu izmerili preveliko hitrost? Vas zanima kdo plača kazen in kdo dobi kazenske točke? Berite dale in razložili bomo kakšna so pravila na področju kazenske zakonodaje in kdo odgovarja za prekrške storjene na službeni poti.
Pri meritvah s stacionarnimi merilniki hitrosti, ko voznik avtomobila ni ustavljen, se kazni vročajo na naslov lastnika vozila. Podjetje je pravna oseba, zato v primeru storjenega prekrška podjetje ne dobi kazni in kazenskih točk, ampak ju dobi odgovorna oseba, torej delodajalec.
8. člen Zakona o pravilih cestnega prometa namreč navaja, da v kolikor je lastnik ali imetnik pravice uporabe vozila, s katerim je storjen prekršek iz prejšnjega odstavka, pravna oseba, državni organ ali samoupravna lokalna skupnost, se kaznuje za prekršek njihova odgovorna oseba.
V primeru, da delodajalec lahko dokaže, da je bilo vozilo v uporabi zaposlenega, bo kazen in kazenske točke prejel delavec. Z namenom zaščite delodajalcev zato priporočamo uporabo potnih nalogov, s pomočjo katerih se vodi evidenca uporabe službenih vozil.
V primeru, da evidenca ne obstaja pa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) navaja, da lahko delavcu, ki krši pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, delodajalec izreče tudi denarno kazen ali odvzem bonitet (vendar le, če je tako določeno tudi v kolektivni pogodbi dejavnosti). Delodajalec lahko strošek kazni delavcu odbije tudi od plače, vendar je v tem primeru potrebno prehodno dobiti pisno soglasje zaposlenega.
Comments