top of page

Kdaj vam lahko grozi odpoved, če boste letos dopustovali v tujini?

Updated: Jun 26, 2020

Nekateri delodajalci naj bi v zadnjem tednu opozarjali svoje zaposlene naj ne zapuščajo meja Slovenije zaradi poslabšanja epidemiološke situacije v nekaterih tujih državah. V primeru, da se posamezniki vendarle odločijo za dopust v tujini, naj to počnejo na lastno odgovornost, pravijo nekateri delodajalci. V primeru da se ne morejo vrniti v službo zaradi zaprtja mej ali odrejene karantene (seznam varnih držav brez omejitev najdete tukaj) pa naj bi nekateri takšno odsotnost z dela šteli za hujšo kršitev delovnih in pogodbenih obveznosti zaradi katere lahko dobite izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.



Ali vam lahko delodajalec odpove pogodbo?


Po mnenju ministrstva za delo takšna odpoved ni nujno nezakonita. Delodajalec sicer ne more zaposlenemu prepovedati dopustovanje v neki državi, lahko pa ga opozori na posledice njegove odsotnosti z dela, v primeru da se npr. zaradi odrejene karantene ne more vrniti na delo.


Iz vidika pravic delavcev glede izrabe letnega dopusta pa je takšna odpoved vsekakor sporna in razna obvestila delodajalcem nimajo pravne podlage. Za več informacij smo se obrnili na inšpektorat za delo, vendar še nismo prejeli jasnega odgovora.


Nekaj pa je že jasno...


V primeru, da je delavcu po vrnitvi iz tujine odrejena karantena po dopustu, zaradi česar se ne bo vrnil pravočasno na delo, nima pravice do bolniške odsotnosti. Kadar se namreč karantena odredi zdravim osebam, ki niso dokazano okužene, jim bolniška odsotnost ne pripada.


V tem primeru lahko delavec koristi odsotnost z dela zaradi višje sile, kjer mu pripada 50% nadomestilo plače, vendar ne manj kot 70% minimalne plače. V novem predlogu dopolnitev in popravkov tretjega #pkp, ki je bil predlagan 24.6.2020 pa bo po novem nadomestilo zaposlenega v karanteni, zaradi stika z okuženo osebno v notranjosti države, 80%. Vendar v obeh primerih karantene, delodajalec prejme povrnjeno nadomestilo v celoti iz državnega proračuna.


Pomembno pa je tudi vedeti, da v kolikor se delavec odloči za odhod v drugo državo, katera je pred njegovim odhodom ŽE na rdečem seznamu držav (trenutno Bih, Srbija, Kosovo), za katere po vrnitvi velja karantena, v takšnem primeru delavec ni upravičen do odsotnosti z dela zaradi višje sile ( dogodek ni nepričakovan in se mu je moč izogniti).

 

Po mnenju NIJZ-ja so za zdaj vse naše sosede"epidemiološko varne". Preden pa se odpravite na dopust, preverite in spremljajte epidemiološke situacije v državah skozi katere imate namen potovati.

172 views0 comments

Comentarios


bottom of page