top of page

Kako preveriti poslovnega partnerja?

Preden se odločite za novo partnerstvo, je zelo priporočljivo preveriti, s kom se podajate v posel. Dobra analiza poslovanja, ki jo podjetje opravi pred sklenitvijo sodelovanj ali investiranj, vam namreč lahko prihrani marsikatero nevšečnost. Poslovanje podjetja najhitreje ocenimo, če pogledamo izračun njegove splošne bonitetne cene. Brezplačno lahko to storimo na spletni strani Poslovnega registra Slovenije (AJPES), pred tem se moramo le registrirati.


V kolikor želite preveriti svojega poslovnega partnerja vas bodo najbolj zanimali njegovi finančni podatki ter informacije o blokadah TRR-ja. V procesu analize poslovanja poslovnega partnerja je torej potrebno preveriti:


- bonitetno oceno podjetja,

- plačilno sposobnost,

- finančno stanje podjetja,

- kreditno zgodovino podjetja,...



BONITETNA OCENA


Bonitetna ocena temelji na statističnih modelih in jo izdaja kredibilna ter javno priznana ustanova. Ocene so podane precej enostavno in razumljivo. Bonitetna ocena podjetja temelji na analizi podjetja v preteklem poslovnem letu. Bonitetna ocena je namenjena oceni poslovanja in prikazuje uspešnost in učinkovitost podjetja. Višje, ko je podjetje bonitetno razvrščeno (ocenjeno), manjše je tveganje pri poslovanju s takšnim podjetjem. Ocene lahko dobimo brezplačno s preprostim iskanjem v svojem internetnem brskalniku, v kolikor pa želite podrobnejše bonitetno poročilo, je za to potrebno odšteti med 10€ - 60 €. S klikom na povezavo lahko dostopate do video razlage bonitetnih ocen ter na kaj moramo biti pozorni pri njihovi interpretaciji.


BILANCA STANJA


Veliko podjetnikov se zadovolji zgolj s pregledom bilance stanja kjer na hitro preletijo prihodke, dobiček/izgubo, vendar to iz stališča finančnih strokovnjakov nikakor ni dovolj. Kljub temu, da je bilanca ključen dokument o poslovanju podjetja, je le-ta lahko zelo zavajajoča. Gre namreč za posnetek stanja na zadnji dan preteklega leta, zato jim je potrebno dodati tudi analize gibanja likvidnosti, zadolženosti in donosnosti. Poleg tega pa je potrebno tudi nekaj znanja in razumevanja, na kakšen način se posamezni kazalci prepletajo med seboj. Če recimo terjatve naraščajo, to lahko pomeni, da kupci podjetju slabo plačujejo. Če ima podjetje visoke poslovne obveznosti, to lahko pomeni, da podjetje slabo plačuje svoje dobavitelje. Lahko pa tudi primerjamo kapital podjetja z njegovimi finančnimi obveznostmi. Bi jih lahko vse pokrili?


S poslovnim partnerstvom lahko marsikaj pridobimo, vendar s sabo prinaša tudi odgovornost. Preden se odločite za novo partnerstvo, skrbno pretehtajte prednosti in pomanjkljivosti svojega podjetja in poskusite poiskati poslovnega partnerja, ki vas dopolnjuje in nadgrajuje.

PREVERITE TUJEGA POSLOVNEGA PARTNERJA


Preko sistema VIES (vat number validation) lahko brezplačno preverite obstoj davčne številke tujega poslovnega partnerja. Sistem je zelo enostaven za uporabo, potrebujete pa zgolj svojo davčno številko, davčno številko tujega partnerja, katerega želite preveriti, ter njegovo državo.


Druge informacije o tujih poslovnih partnerjih (članicah European Business Register) pa je mogoče dobiti na Spletnem portalu AJPES, kjer je večina podatkov in dokumentov o poslovnih subjektih v državah članicah EBR plačljivih.


 

V našem računovodstvu vam lahko brezplačno pomagamo pri interpretaciji bilance stanja poslovnega partnerja ali konkurenta. Dosegljivi smo vsak dan od 8:00 - 14:00 na 03 391 75 70 ali preko e-maila: office@r-podpecan.si


1,193 views0 comments

Comentários


bottom of page