Zaradi hitrega širjenja okužb s SARS-CoV-2 je vse večja verjetnost, da se znajdete v situaciji, ko vam je odrejena karantena, bodisi ker ste prišli iz rdeče države ali pa ste bili v stiku z okuženim, imate svoje podjetje pa se je nekdo od zaposlenih okužil s koronavirusom ali pa kot delodajalec želite zgolj preventivno organizirati delo od doma. Scenarijev odsotnosti z dela je trenutno ogromno, predstavljamo pa pregled nad višino nadomestil, ki bodo v veljavo stopila z novim PKP#5.
Peti paket ukrepov (pkp#5) je Državni zbor potrdil 15. oktobra 2020. V veljavo pa stopi dan po objavi v uradnem listu (objavo pričakujemo tekom tega tedna). V tabeli predstavljamo različne situacije delavcev in delodajalcev, višino plače oz. nadomestila ter plačnika.
Veliko je tudi izjem, ki ne spadajo v nobeno situacijo, poleg tega pa beležimo vse več težav s strani tako delavcev kot delodajalcev, ko jim niso bile izdane nobene odločbe o karanteni, pa jim je bla ta vseeno odrejena. Ministrstvo za delo in Ministrstvo za zdravje še usklajujeta protokol, včeraj pa je minister za delo Janez Cigler Kralj povedal: "S pomočjo medicine dela bomo zagotovili, da bodo tisti, ki jim bo odrejena karantena, v roku 72 ur dobili potrdilo o odrejeni karanteni, ki bo lahko podlaga za uveljavljanje nadomestila plače za delodajalca." Tudi če zaposleni v roku 72 ur še ne bo prejel potrdila, v roku osmih dni, ki je (oz. bo) predpisan v petem paketu protikoronskih ukrepov, naj delodajalci na zavodu za zaposlovanje vložijo zahtevek za vračilo nadomestila za karanteno, potrdilo pa priložijo kasneje.
Ministrstvo za delo pa ob tem dodaja, da bodo delodajalci, ki ne morejo odrediti dela od doma, lahko stopili v stik z zdravnikom specialistom medicine dela, s katerim ima sklenjeno pogodbo, in za delavca dobil potrdilo, s katerim bo pri zavodu za zaposlovanje uveljavljal povračilo nadomestila plače za tega delavca.
Comments