Zaradi upočasnitve oziroma ustavitve gospodarstva v Sloveniji smo za vas na kratko povzeli dosedanje izredne ukrepe države, ki naj bi omejili gospodarske posledice epidemije. Vlada vsakodnevno sprejema nove ukrepe, zato vas bomo sproti obveščali o morebitnih novostih.
Ugodnosti pri plačilu davkov
V primeru, da je gospodarski zavezanec dlje časa nelikviden ali pa je izgubil večji del svojih prihodkov iz razlogov, ki so zunaj meja njegovega vpliva in mu zato grozi hujša gospodarska škoda, FURS ponuja možnost odloga oziroma obročnega plačila davka.
Na povezavi 102. člena Zakona o davčnem postopku, lahko preverite svoje možnosti.
Za uveljavljanje odloga oziroma obročnega odplačila davka ste dolžni predložiti naslednja dokazila:
- bilanca stanja;
- izkaz poslovnega izida;
- izpiski o prometu in stanju na transakcijskih računih ter o morebitnih privarčevanih ali vezanih sredstvih pri bankah v tujini za obdobje šestih mesecev pred vložitvijo vloge;
- izpisek vseh zapadlih neporavnanih obveznosti z zneski in datumom zapadlosti;
- predlog za sodno izvršbo zoper poslovnega partnerja, če se v vlogi sklicuje na plačilno nedisciplino poslovnih partnerjev;
- potrdilo o zdravstvenem stanju, če je finančna stiska posledica zdravstvenih težav.
Omenjena možnost ni posledica ukrepa vlade za ublažitev učinkov koronavirusa, 102. člen je v veljavi že od leta 2011. Odlog davka, je sicer po izkušnjah naših strank zelo težko doseči, v konkretnih primerih so bile vse prošnje podjetij s katerimi sodelujemo v preteklosti zavrnjene. V času izrednih razmer pa pričakujemo, da se bodo pogoji za odlog in obročno plačilo zmanjšali in bo tako dostopen vsem podjetjem, ki trpijo za posledicami epidemije.
Ni dovolj zgolj odlog in obročno odplačilo - podjetja potrebujejo odpise.
Z odlogom tistemu, ki trenutno ne posluje pa sicer ne bomo veliko rešili. Številna podjetja pričakujejo odpise, vendar s finančnega ministrstva ni o odpisih še nobenih informacij.
Subvencioniranje čakanja na delo
Vlada je potrdila interventni zakon za pomoč podjetjem zaradi posledic koronavirusa, ki so prisiljena pošiljati zaposlene na začasno čakanje na delo. V kolikor podjetja ne bodo mogla zagotavljati dela istočasno vsaj 30% zaposlenim in jih bodo poslala na začasno čakanje na delo, bo država povrnila 40% nadomestila plače, v primeru karantene delavca, ko ne bo mogel opravljati dela, pa v celoti.
Pred državno pomočjo pa bodo delavci morali izkoristiti vse razmejitvene ure in ves lanski dopust. Podjetja, v katerih to ni mogoče, ne bodo upravičena do pomoči in bo moral delodajalec 100% kriti vse stroške plač.
Za pridobitev pomoči podjetje prav tako ne sme imeti predhodnih kršitev delovnopravne zakonodaje, kar pomeni, da bo veliko podjetij ostalo brez subvencij, na glede na pomembnost ugotovljenih nepravilnosti pri poslovanju.
Omenjeni zakon pa velja le za gospodarske družbe in ne zajema samozaposlenih, za njih pa naj bi kmalu sprejeli ukrep na gospodarskem ministrstvu.
Likvidnostni kredit za mikro, mala in srednje velika podjetja ter zadruge
27.3.2020 bo v uradnem listu objavljen javni razpis za likvidnostni kredit za mikro, mala in srednje velika podjetja ter zadruge. Kredit bo namenjen le podjetjem, ki delujejo v naslednjih sektorjih:
- hotelirstvo;
- gostinstvo;
- turistične storitve;
- dobavne verige za avtomobilsko industrijo;
- storitve transporta;
- ostala predelovalna dejavnost.
Omenjeni likvidnostni kredit bo namenjen tudi s.p.-jem. Vsa upravičena podjetja pa bodo lahko naprošala za kredit v višini od 40.000 do 125.000 EUR. Zavarovanje kredita bo z osebnimi menicami lastnika ali direktorja, oziroma bo šlo za osebno poroštvo.
Kreditni pogoji, ki veljajo za likvidnostni kredit so:
- doba vračila: 7 mesecev;
- obrestna mera: 1,75°letno;
- moratorij: 4 mesece.
Poleg omenjenih ukrepov pa so včeraj, 16.3.2020 , na zbornici računovodskih servisov sporočili, da se bodo podaljšali roki za predložitev obrazcev in druge dokumentacije državnim organom (FURS, AJPES). Omogočil naj bi se tudi odlog plačila določenih gospodarskih obveznosti. Na konkretne ukrepe pa še čakamo.
Prav tako pa ostajajo tudi odprta vprašanja glede plačila najemnin, v času ko posel mnogim stoji zaradi koronavirusa, a država zaenkrat tudi na tem področju ne načrtuje posebnih ukrepov.
Za vsa vprašanja v zvezi s poslovanjem vaših podjetij nas kontaktirajte na
office@r-podpecan.si, prosimo pa vas da ste pri tem strpni, saj smo tudi v našem računovodstvu morali sprejeti določene posebne pogoje dela zaradi epidemije.
Comentarios