Bliža se rok za oddajo vlog za napotitev delavcev na začasno čakanje na delo, povračilo nadomestila plač zaposlenih, ki so na čakanju pa je eden izmed ukrepov 1. dela Megazakona za boj proti COVID-19 (ukrepi predstavljeni v članku #PROTIKORONAPAKET 1. DEL). Zavod za zaposlovanje je že omogočil oddajanje vlog na portalu za delodajalce, rok za oddajo je 18. april.
Do povračila nadomestila plače so upravičeni delodajalci, ki:
imajo upad prihodkov v prvem polletju 2020 za več kot 20 % glede na prvo polletje 2019 in v drugem polletju 2020 ne bodo dosegli več kot 50 % rasti prihodkov glede na drugo polletje 2019. Tisti, ki niso poslovali v letu 2019, morajo izkazovati vsaj 25-% upad prihodkov v marcu 2020 v primerjavi s februarjem 2020 ali vsaj 50-% upad prihodkov v aprilu ali maju 2020 v primerjavi s februarjem 2020;
imajo plačane obveznosti do države – to pomeni, da imajo plačane vse dajatve in druge denarne nedavčne obveznosti pri FURS-u na dan oddaje vloge ter pri FURS-u predložene vse obračune davčnih odtegljajev za dohodke iz delovnega razmerja za zadnjih 5 let;
niso v stečajnem postopku;
niso neposredni ali posredni uporabnik proračuna RS oziroma proračuna občine, katerih delež prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 70 %;
ne opravljajo finančne in zavarovalniške dejavnosti, ki sodi v skupino K po standardni klasifikaciji dejavnosti.
Kako odrediti začasno čakanje na delo?
Če gre za začasno nezmožnost delodajalca za zagotavljanje dela, lahko delodajalec delavcu pisno odredi čakanje na delo. Pisno pomeni bodisi v papirni obliki bodisi po elektronski pošti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in katerega uporabo nalaga delodajalec.
Odredba o čakanju na delo mora:
biti izdana pred začetkom čakanja na delo
vsebovati podatke o delavcu
vsebovati razloge za čakanje na delo od doma (opišite svoj poslovni položaj)
vsebovati pričetek in konec obdobja začasnega čakanja na delo (po trenutnem zakonu je to najprej od 13.3.2020 in najdlje do 31.5.2020)
Vzorec odredbe lahko najdete na spletni strani GZS.
Za koliko časa se lahko delavec vrne na delo?
Delavec se mora na zahtevo delodajalca vrniti na delo do sedem zaporednih dni v tekočem mesecu, denimo ob dodatnih naročilih, povečanju potreb, ipd. Delodajalec mora o tem predhodno obvestiti Zavod za zaposlovanje (obvestilo morate poslati na gpzrsz@ess.gov.si), čas, ko se delavec začasno vrne na delo, pa se ne upošteva v čas subvencioniranega čakanja na delo.
Kakšna je višina povračila, ki pripada delavcu?
Povračilo države je za delavca omejeno na znesek lanske povprečne plače v državi. Podjetje bo tako lahko dobilo povrnjenih največ 1.753,84 evra. Torej če znaša nadomestilo delavcu denimo 2.500 evrov, bo moral delodajalec kriti razliko od povprečne plače do višine delavčeve plače.
Kdaj bo delavec prejel nakazilo nadomestila plače?
Nadomestilo za plače se izplačuje mesečno in sicer 10. v mesecu, ki sledi mesecu izplačila nadomestila plače. To pomeni, da bo povračilo nadomestila plače za mesec marec na računu podjetja 10.5.2020, za mesec april 10.6.2020 in povračilo za mesec maj, 10.7.2020.
**V kolikor ste oddali vlogo pred 11. aprilom, počakajte na poziv zavoda za dopolnitev. Sicer pa je v primeru popravkov od oddane vloge (če je bila vložena po 11. aprilu) treba odstopiti in vložiti novo vlogo. Pozor, vloga se bo štela za pravočasno za delavce, ki so bili napoteni na čakanje na delo od 13. marca dalje, če jo delodajalec odda v osmih dneh od uveljavitve zakona, torej najpozneje do 18. aprila.
Za morebitna vprašanja nas lahko kontaktirate na office@r-podpecan.si
Comentarios